powiatwegrowski.pl - Strona główna

77. rocznica Zagłady Węgrowskich Żydów

Drukuj
(galeria: 1)

W niedzielę 22 września 2019 r. w Węgrowie odbyły  się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę Zagłady Węgrowskich Żydów.

Zebrani przy węgrowskim Lapidarium uczcili minutą ciszy pamięć zamordowanych, następnie została odmówiona modlitwa ekumeniczna, po zakończeniu której przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty. W uroczystościach udział wzięli: Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Zastępca Burmistrza Halina Ulińska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska wraz z Radnymi, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Dyrektor Biura Gminy Żydowskiej w Warszawie Andrzej Jankowski, Ks. Proboszcz Parafii Św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy Romuald Kosk, Ksiądz Proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej Paweł Szwedo, samorządowcy, uczniowie oraz mieszkańcy Węgrowa.

W imieniu Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak kwiaty złożyły Sekretarz Powiatu Węgrowskiego Marzena Gromek i Naczelnik Wydziału Geodezji Małgorzata Plewka.

W godzinach popołudniowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie odbyła się sesja historyczna dotycząca losów węgrowskich żydów. Na jej zakończenie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie przedstawili przygotowany na uroczystość spektakl pt. „Pamięć i tożsamość”.

Organizatorami obchodów było Miasto Węgrów i Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej.

Foto: Urząd Miejski w Węgrowie

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.