71. rocznica zagłady węgrowskich Żydów

71. rocznica zagłady węgrowskich Żydów

Obraz 060 (galeria: 1)

22 września 1942 r. hitlerowcy przystąpili do likwidacji węgrowskiego getta. W wyniku tych działań zginęło ponad 8 tys. Żydów, z czego ok. 5 tys. to mieszkańcy Węgrowa. W większości zostali oni zamordowani w bestialski sposób w nazistowskim obozie zagłady w Treblince. W tym roku mija już 71 lat od tego wydarzenia. 22 września 2013 r. roku po raz kolejny władze miasta, powiatu oraz mieszkańcy Węgrowa spotkali się , by uczcić pamięć zamordowanych Żydów, obywateli Węgrowa.

Obchody rozpoczęła Msza św. odprawiona o godz. 10.30 w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Leszek Gardziński, proboszcz i dziekan węgrowski. Słowo Boże wygłosił zaś ks. Robert Grzybowski. Kapłan w homilii nawiązał do 71. rocznicy zagłady węgrowskich Żydów. Ksiądz Grzybowski mówił o ludzkiej nienawiści, o braku porozumienia między ludźmi, i o tym, że nie chcą sobie przebaczać. Jak przypomniał kapłan, lekarstwem na to wszystko jest Bóg.
Po Mszy z Rynku Mariackiego w Węgrowie wyruszył Marsz Pamięci, który zakończył się przy Lapidarium. Tam też, przy pomniku upamiętniającym węgrowskich Żydów, odbyły się oficjalne uroczystości, które rozpoczęła symboliczna minuta ciszy. Następnie głos zabrał Jarosław Grenda, burmistrz Węgrowa.
Przy pomniku upamiętniającym węgrowskich Żydów przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski Tomasz Krakowski, proboszcz i dziekan węgrowski ks. prał. Leszek Gardziński oraz proboszcz parafii ewangelickiej w Węgrowie ks. Bogdan Wawrzeczko odmówili modlitwę ekumeniczną, a delegacje samorządu miasta Węgrowa i samorządu powiatu węgrowskiego oraz KPP w Węgrowie złożyły symboliczne kwiaty.

Zwieńczeniem obchodów 71. rocznicy zagłady węgrowskich Żydów było otwarcie wystawy okolicznościowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. Ekspozycja nosi tytuł „Przybyli, odeszli, są...Żydzi polscy” i została użyczona przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Wystawa składa się z kilu części. Przedstawiona jest na niej m.in. droga Żydów do Polski, wielowiekowość i różnorodność dróg ich życia i działalności w Polsce, a także dorobek intelektualny żydowskich myślicieli i artystów. Wystawa obrazuje również zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Ekspozycję podziemiach MBP w Węgrowie można oglądać do końca października.

Źródło:

www.podlasie24.pl