500 złotych na nauczanie zdalne

500 złotych na nauczanie zdalne

Powiat Węgrowski otrzymał zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej na 2020 rok wynoszące 162 tys. złotych z przeznaczeniem na refundację zakupu przez nauczycieli niezbędnego sprzętu w związku z prowadzonym przez nich nauczaniem zdalnym w ramach rządowego programu, tzw. 500+ dla nauczycieli.

Ideą programu jest dofinansowanie do poniesionych przez nauczycieli wydatków, co ma przyczynić się do podniesienia jakości kształcenia na odległość.

Lista uprawnionych do dofinansowania zakupów sprzętu jest imponująca: 323 nauczycieli.

Trzeba się jednak spieszyć, gdyż wnioski wraz z dokumentem zakupu (faktura imienna) można składać do dyrektora szkoły (placówki) nie później jak do 7 grudnia br. Następnie dyrektor przekazuje listę uprawnionych do dofinansowania  nauczycieli do swojej (rejestrującej) jednostki samorządu terytorialnego.  Dyrektor ma na to cztery dni, tj. do 11 grudnia br.

W rozporządzeniu MEN z dnia 18 listopada 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 określono sposób działania tego programu, w tym rodzaj sprzętu, materiałów i oprogramowania, którego zakup w ramach rządowego wsparcia dla nauczycieli będzie podlegał  dofinansowaniu. Są to m.in.: komputer przenośny, kamera internetowa, słuchawki (lub zestaw słuchawkowy), dodatkowy mikrofon, smartfon, tablet, ładowarka sieciowa, głośniki, pamięć zewnętrzna, oprogramowania, czy też koszt poniesiony z tytułu mobilnego internetu.

Zwrot pieniędzy za wydatki nauczyciel otrzyma najpóźniej do końca tego roku.

Wszystkie szczegóły dotyczące rządowego wsparcia 500 zł dla nauczycieli znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/rzadowe-wsparcie-dla-nauczycieli

Środki przekazane jednostce samorządu terytorialnego, które nie zostaną w pełni wykorzystane mogą być przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania dla szkół i placówek. Resortowi edukacji zależy nam na tym, aby środki te były w pełni wykorzystane na usprawnienie infrastruktury informatycznej, która później posłuży uczniom.

Tadeusz Krupa

Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki