43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
13 grudnia przypada 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w komunistycznej Polsce. Z tej okazji przy Pomniku Solidarności w Węgrowie odbyły się uroczystości patriotyczne.
Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem przez zebranych Mazurka Dabrowskiego, następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia.
Upamiętniając ofiary stanu wojennego, kwiaty pod pomnikiem złożyli: w imieniu Poseł Marii Koc i Senatora Macieja Górskiego - dyrektor biura poselskiego Michał Piotrowski, reprezentujący Starostwo Powiatowe w Węgrowie: Wicestarosta Węgrowski Marek Renik i Sekretarz Powiatu Adrian Majewski, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela wraz z Radnymi a także przedstawiciele węgrowskiego NSZZ „Solidarność” i NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Uroczystość prowadził Pan Piotr Szuliński a wydarzenie uświetnili swą obecnością przedstawiciele młodzieży z klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie oraz harcerze. Nie zabrakło także uczniów z węgrowskich szkół podstawowych.
W najbliższą niedzielę 15 grudnia w kościele pw. Św. Ojca Pio w Węgrowie zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.
------------------------------------------------
Stan wojenny w Polsce wprowadzono w mroźną, śnieżną noc z soboty 12 na niedzielę 13 grudnia 1981 roku. Władze komunistyczne uznały, że należy rozprawić się z niezależnymi związkami zawodowymi. W nocy rozpoczęły się aresztowania działaczy i umieszczanie ich w obozach odosobnienia. Wielu ludzi wyrzucono z pracy i skazano na więzienie, wydalono z kraju bez prawa powrotu. Wprowadzono godzinę milicyjną oraz zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, oficjalnie wprowadzono podsłuch rozmów telefonicznych. W wielu zakładach wybuchły protesty i strajki okupacyjne. W czasie tłumienia strajku w kopalni „Wujek” od ran postrzałowych zmarło 9 górników. Podczas stanu wojennego życie stracili ludzie, którzy byli brutalnie torturowani w czasie przesłuchiwań, a inni ginęli także w niewyjaśnionych okolicznościach. Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 r., a zniesiono 22 lipca 1983 r.