38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Generał Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Oficjalnym powodem miała być groźba interwencji Układu Warszawskiego oraz pogorszająca się sytuacja gospodarcza Polski. W rzeczywistości władze komunistyczne obawiały się utraty władzy wskutek narastających protestów.

W trakcie trwającego od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku (zawieszenie: 31 grudnia 1982) stanu wojenne internowano około 10 tysięcy osób, głównie związanych z NSZZ „Solidarność”, działaczami opozycji oraz uczestnikami strajków.

Najtragiczniejszym zdarzeniem, które na trwałe zapisało się na kartach historii była pacyfikacja kopalni „Wujek”, w trakcie której zastrzelono dziewięciu górników.

Dzisiaj, w 38. rocznicę tych wydarzeń, lokalne struktury „Solidarności” zorganizowały obchody upamiętniające przy pomniku znajdującym się w Węgrowie przy ul. Piłsudskiego. Po okolicznościowych wystąpieniach gości, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

W wydarzeniu wzięli udział: Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, w imieniu Senator RP Marii Koc Dyrektor Biura Michał Piotrowski.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowała delegacja w składzie: Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Onaszkiewicz oraz członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego: Tadeusz Kot i Włodzimierz Miszczak.