229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 uchwalono przez Sejm Czteroletni drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej.

Jan Matejko 100 lat po tym wydarzeniu przedstawił go na słynnym obrazie „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”. Widzimy na nim Króla Stanisława Augusta wchodzącego do kolegiaty św. Jana Chrzciciela, gdzie Konstytucja ma zostać zaprzysiężona przez Sejm. Na rękach posłów sejmowych niesieni są Marszałkowie Stanisław Małachowski i Kazimierz Nestor Sapieha, a w tle znajduje się Zamek Królewski, gdzie uchwalono Konstytucję.

Konstytucja w ówczesnym czasie była synonimem nowoczesności i mądrości naszego narodu, a także dbałości o nasz narodowy interes, przeciwko któremu zawiązał się spisek magnacki zwany Targowicą. Konstytucja 3 Maja była przejawem patriotyzmu, o którego zachowaniu powinniśmy pamiętać także w czasach współczesnych.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego oddaje hołd twórcom Konstytucji 3 Maja.