227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego wzięli udział w obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Łochowie i Węgrowie.

W uroczystości zorganizowanej przez Urząd Miejski w Łochowie udział wziął Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Rozpoczęła się ona uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono kwiaty. Starosta Krzysztof Fedorczyk w swoim występieniu nawiązując do obchodzonej 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości podkreślał, że choć uchwalona w 1791 roku konstytucja obowiązywała tylko rok, po czym została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką, to po utracie niepodległości przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o niepodległość. Według jej dwóch współautorów - Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja - była ona „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny.

Uroczystość w Węgrowie poprzedziła Msza Św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej, koncelebrowana przez ks. Dziekana Leszka Gardzińskiego. Na uroczystość przy tablicy upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja przybyli: przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego, Samorządu Miasta Węgrowa, zgromadzeni goście, mieszkańcy Węgrowa. Po wystąpieniu Burmistrza Krzysztofa Wyszogrodzkiego głos zabrała Wicestarosta Halina Ulińska, która mówiła o ważnej roli jaką odegrała Konstytucja 3 Maja w kształtowaniu postawy patriotycznej młodych Polaków. Następnie Michał Piotrowski odczytał list od Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Marii Koc. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą: w imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego -  Wicestarosta Halina Ulińska  i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Marchela. W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe Samorządu Powiatu Węgrowskiego i jednostek powiatowych Policji, Straży Pożarnej, I Liceum Ogólnokształcącego  im. Adama Mickiewicza w Węgrowie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Uroczystość zakończył  program artystyczny w Węgrowskim Ośrodku Kultury w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr. 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie oraz grupy wokalnej Węgrowskiego Ośrodka Kultury.

Wystąpienie Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka (galeria: 5)
Wystąpienie Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego (galeria: 6)
W imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego kwiaty złożyli: Od lewej Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Węgrowie Michał Postek, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk i Radny Rady Powiatu Węgrowskiego Artur Lis (galeria: 7)
Uroczystość w Węgrowie (galeria: 11)