156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Kamień - pomnik powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Węgrowem (galeria: 1)

W 156 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, dnia 22 stycznia 2019r. przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego oddali hołd uczestnikom walk powstańczych. Delegacja w osobach: Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Członkowie Zarządu Powiatu Tadeusz Kot i Włodzimierz Miszczak, Radny Rady Powiatu Łukasz Komorowski i Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, złożyła wiązanki oraz zapaliła znicze przy miejscach upamiętniających walczących powstańców styczniowych na terenie Powiatu Węgrowskiego.  Znicze zapłonęły przy obelisku ks. gen. Stanisława Brzóski i innych uczestników walk powstańczych 1863r w miejscowości Stary Dwór gm. Wierzbno, przy Kamieniu-pomniku powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Węgrowem, przed tablicą upamiętniającą Władysława Rawicza w Proszewie gm. Grębków a także pod pomnikiem powstańców styczniowych w Jarnicach gm. Liw.

Powstanie Styczniowe wybuchło 156 lat temu, 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczął się największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar poprzez liczne represje, zesłania, a także kary śmierci. Mimo nasilenia aktywnej rusyfikacji po jego zakończeniu, powstanie styczniowe bardzo silnie wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Kamień - pomnik powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Węgrowem (galeria: 3)
Obelisk ks. gen. Stanisława Brzóski i innych uczestników walk powstańczych 1863r w miejscowości Stary Dwór gm. Wierzbno (galeria: 4)
Obelisk ks. gen. Stanisława Brzóski i innych uczestników walk powstańczych 1863r w miejscowości Stary Dwór gm. Wierzbno (galeria: 5)
Obelisk ks. gen. Stanisława Brzóski i innych uczestników walk powstańczych 1863r w miejscowości Stary Dwór gm. Wierzbno (galeria: 6)