110-lecie OSP Starawieś

110-lecie OSP Starawieś

Druhny i Druhowie OSP Starawieś 14 września b.r. świętowali 110-lecie powstania jednostki, która jest jedną z najstarszych OSP na terenie powiatu węgrowskiego. Uroczystość połączona została z nadaniem nowego sztandaru.

Obchody 110- lecia OSP Starawieś rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła pod przewodnictwem Proboszcza Ks. Marka Sidoruka oraz Kapelana Strażaków Powiatu Węgrowskiego ks. Andrzeja Falkowskiego. Następnie uczestnicy na czele z orkiestrą OSP Liw pod przewodnictwem kapelmistrza Piotra Szczepanika udali się na plac przed remizą gdzie poświęcono i przekazano nowy sztandar.

W wydarzeniu udział wzięli min.: Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, Poseł Daniel Milewski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Bogdan Łasica, Zastępca Dyrektora Biura Logistyki Komendy Głównej PSP st. bryg. Jarosław Latuszek, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Jarosław Soszyński, Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Ireneusz Królik, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Radny Sejmiku  Województwa Mazowieckiego Maciej Górski, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, zaproszeni goście i mieszkańcy.

W imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego Starosta Węgrowski Ewa Besztak, złożyła obecnym na uroczystościach druhom i druhnom OSP Stara Wieś gratulacje z okazji tak pięknego jubileuszu a także skierowała słowa uznania za ofiarność, bezinteresowność i odwagę w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu węgrowskiego. Na ręce Prezesa OSP Starawieś druha Jacka Ogonowskiego Starosta przekazała prezent w postaci specjalistycznych butów strażackich.

Z okazji jubileuszu jednostka została uhonorowana najwyższym odznaczeniem Senatu RP – Orłem Senackim, które przekazała Wicemarszałek Senatu RP – Maria Koc.

Rangę wydarzeniu nadała obecność licznych pocztów sztandarowych, w tym: OSP Liw, OSP Rucha, OSP Wyszków, OSP Borzychy, OSP Zając i PSP Węgrów.

110 lat działalności OSP w Starej Wsi to historia kilku pokoleń strażaków ochotników, ich uczestnictwa i poświęcenia w akcjach ratowniczych, czym zasłużyli sobie na szacunek lokalnej społeczności. OSP Starawieś została założona 24 stycznia 1909 roku przez ówczesnego nauczyciela miejscowej szkoły Franciszka Brzuskiewicza.  Swoim zasięgiem jednostka obejmowała także sąsiednie wsie: Tończę i Borzychy.  W 1917 roku Franciszek Radziwiłł ufundował druhom sztandar z wizerunkiem św. Floriana, który zachował się do współczesnych czasów. Nowy sztandar zawiera kopię Świętego Floriana ze sztandaru z 1917 roku, wizerunki Pałacu i Kościoła w Starejwsi, a jego fundatorami są strażacy, mieszkańcy oraz sponsorzy.