„XIX Otwarty Ogólnopolski Festiwal Szachowy Węgrów 2023”

„XIX Otwarty Ogólnopolski Festiwal Szachowy Węgrów 2023”

W dniach 21-22 października 2023 r. odbył się „XIX Otwarty Ogólnopolski Festiwal Szachowy Węgrów 2023” organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży w Węgrowie pod kierownikiem turnieju Wiesława Krzanowskiego, Wiceprezesa Stowarzyszenia.

Padający w tych dniach deszcz nie zatrzymał naszych zawodników. Do Węgrowa przybyli dzieci, młodzież i dorośli zafascynowani królewską grą. W Sali Konferencyjnej Węgrowskiego Ośrodka Kultury został rozegrany Turniej w systemie szwajcarskim, na dystansie 7 rund po 60 minut dla zawodnika. Sędzią Turnieju był Wiesław Krzanowski.

W zawodach uczestniczyło 34 zawodników z klubów: SRSDiM Węgrów, KSz Skoczek Siedlce, UKS-STSz Sokołów Podlaski, KSSSN Ursynów Warszawa oraz z Kołbieli. Najstarszym zawodnikiem turnieju był Pan Boczkowski Czesław mający 79 lat zaś najmłodszym Choromański Miłosz mający zaledwie 6 lat. XIX Otwarty Festiwal Szachowy, był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Miasto Węgrów, Wydawnictwo Szachowe „PENELOPA” z Warszawy a także sponsorowany przez PPHU TEKMAR Marek Boczkowski.

Otwarcia turnieju dokonał Prezes Stowarzyszenia Henryk Giers. Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach zawodników radość i skupienie. Nasi najmłodsi szachiści zapewne odczuwali tremę i niepewność. Jednak mimo braku doświadczenia w grze w turniejach, spisali się znakomicie. Walczyli naprawdę jak prawdziwi sportowcy i starali się rozgrywać dobre partie szachów.

W czasie trwania turnieju do dyspozycji wszystkich gości był darmowy bufet przygotowany przez organizatora. Można było poczęstować się pysznymi ciastkami, pączkami a także napojami jak kawa, herbata czy soki.

Po zakończeniu rozgrywek odbyło się wręczenie nagród: pucharów, statuetek, dyplomów oraz atrakcyjnych nagród rzeczowych. Nie mogło zabraknąć również literatury szachowej – książek i czasopism. Miłym akcentem turnieju było wręczenie pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych najmłodszym uczestnikom turnieju.

Najmłodsi zawodnicy:

1. Choromański Miłosz mający zaledwie 6 lat

2. Krakowska Irena

Oto wyniki turnieju:

Zwycięscy w klasyfikacji Seniorzy i Juniorzy:

1. Strus Tadeusz - UKS-STSz Sokołów Podlaski

2. Skolimowski Michał - KSz Skoczek Siedlce

3. Woźniak Gabriel - KSz Skoczek Siedlce

4. Strus Mateusz - UKS-STSz Sokołów Podlaski

5. Choromański Bartosz - SRSDiM Węgrów

6. Zalewski Wojciech - Warszawa

7. Żurawińki Franciszek - SRSDiM Węgrów

8. Witowski Albert - KSz Skoczek Siedlce

9. Malczuk Cyprian - KSz Skoczek Siedlce

10. Pycka Zbigniew - KSz Skoczek Siedlce

11.Gromek Cezary - SRSDiM Węgrów

12. Wolanin Kacper - KSz Skoczek Siedlce

13. Boczkowski Maciej - SRSDiM Węgrów

14. Popowski Ksawery - SRSDiM Węgrów

15. Choromański Tymon - SRSDiM Węgrów

16. Wolanin Waldemar - KSz Skoczek Siedlce

17. Wojciechowski Michał - SRSDiM Węgrów

18. Boczkowski Marcin - SRSDiM Węgrów

19. Supeł Mateusz - SRSDiM Węgrów

Zwycięscy w klasyfikacji najmłodsi zawodnicy:

1. Zalewski Leon - KSSSN Ursynów Warszawa

2. Witowski Tymon - KSz Skoczek Siedlce

3. Ruta Jan - SRSDiM Węgrów

4. Supeł Miłosz - SRSDiM Węgrów

5. Borys Kamil - SRSDiM Węgrów

6. Choromański Miłosz - SRSDiM Węgrów

7. Supeł Michał - SRSDiM Węgrów

8. Kosowski Adam - Węgrów

Zwycięscy w klasyfikacji Juniorki :

1. Wolanin Natalia - KSz Skoczek Siedlce

2. Pernach Maria - SRSDiM Węgrów

3. Pernach Magdalena - SRSDiM Węgrów

4. Gromek Zuzanna - SRSDiM Węgrów

5. Michalak Lilianna - KSz Skoczek Siedlce

6. Krakowska Irena - SRSDiM Węgrów

Normę na III kategorię szachową uzyskali: Żurawinski Franciszek, Zalewski Wojciech i Pernach Maria. Swoją pierwszą normę na kategorie szachową zdobył Ruta Jan mający 7 lat. Turniej dostarczył wiele pozytywnych emocji. Był to ciekawie spędzony czas – w gronie sympatyków królewskiej gry oraz wspierających rodziców i opiekunów, którzy czekali na sukcesy swoich podopiecznych.

Słowa podziękowania kierujemy do sędziego Turnieju Pana Wiesława Krzanowskiego za profesjonalizm i poświęcony czas. Wszystkim zawodnikom Turnieju dziękujemy za przybycie i serdecznie gratulujemy!!

przygotowała: Marta Pernach

zdjęcia: Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży w Węgrowie