XVII Nadzywczajna Sesja Rady Miejskiej Łochowa

XVII Nadzywczajna Sesja Rady Miejskiej Łochowa

Dnia 10 grudnia w Urzędzie Gminy w Łochowie odbyła się XVII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta. W spotkaniu udział wzięły władze samorządowe, Starosta Węgrowski, przedstawiciele Polskich Linii  Kolejowych, oraz mieszkańcy miasta i gminy Łochów.

Tematem rozmów była modernizacja Linii Kolejowej E75, a przede wszystkim przejazdu przy ulicy Żeromskiego i budowa ulicy Dolnej. Według władz samorządowych Gminy Łochów, która była inicjatorem spotkania Polskie Linie Kolejowe nie wywiązały się z wcześniejszych ustaleń. W gorącej dyskusji udział wzięli także mieszkańcy, którzy nie ukrywali oburzenia całą sytuacją. Stawiane oczekiwania i zarzuty kierowane przez Radnych oraz mieszkańców były jasno precyzowane i w pełni uzasadnione. Najważniejszymi ustaleniami, z których wykonawcy nie wywiązali się do dnia dzisiejszego jest utrzymanie przejazdu przy ulicy Żeromskiego, który zapewniał bezpieczne dojście zarówno dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły, jak również osób starszych i pozostałych mieszkańców odciętych od południowej części miasta. Zamiast bezpiecznego tymczasowego przejścia, które miało być zapewnione na czas trwania robót mieszkańcy otrzymali prowizoryczne, nieoznakowane, niebezpieczne miejsce, które obecne pełni funkcję przejścia. Sytuacja staje się dość dramatyczna, gdyż już w niedzielę tj. 13 grudnia br. na trasie Warszawa-Białystok wznowiony ma zostać ruch kolejowy.

Dyrekcja PKP PLK zapewniła, że dla poprawy bezpieczeństwa obecne przejście ma zostać oznakowane sygnalizacją świetlną, rogatkami i monitoringiem przemysłowym, a pociągi w tym miejscu zwalniać mają do 20 km/h, dając przy tym sygnał dźwiękowy.

Według przedstawicieli Polskich Linii Kolejowych przejazd przy ulicy Żeromskiego od samego początku przeznaczony był do likwidacji, a wszelkie niejasności i obecne nieporozumienia wynikają z niesprecyzowania słownego we wcześniejszych pismach. Wywołało to ogromne poruszenie wśród obecnych słuchaczy, którzy zagrozili protestami i wyjściem na tory.

Ulica Dolna, która w tym momencie jest najszybszą i praktycznie jedyną rozsądną trasą, dzięki której mieszkańcy tzw. zatorza mogą dostać się na drugą stronę miasta - w tym momencie jest placem budowy i główną trasą dojazdu dla pojazdów ciężkich pracujących przy modernizacji. Ulica ta według obietnic miała zostać wyremontowana i oddana dla ułatwienia dojazdu dla mieszkańców. Wszyscy zebrani zostali zapewnieni, że prace remontowe na ulicy Dolnej zakończą się w grudniu br., a cała inwestycja w październiku 2017r.

Kolejne spotkanie w sprawie modernizacji Linii Kolejowych E75 odbyć się ma 16 grudnia w Warszawie, z udziałem Wojewody Mazowieckiego i wszystkich zainteresowanych.