Wystawa - Bardejov

Wystawa - Bardejov

W dniu 4 lipca 2017r. w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie zorganizowano wystawę poświęconą miastu Bardejov leżącemu we wschodniej części Słowacji.

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bardejov jest miejscem, które harmonijnie łączy przeszłość ze współczesnością. Kamienne mury z basztami otaczające niewielką przestrzeń dawnego miasta, brukowany rynek obramowany pastelowymi kamieniczkami, monumentalny kościół pw. św. Idziego z unikatowymi gotyckimi ołtarzami skrzydłowymi. Do tego gotycko-renesansowy ratusz, który dawniej był centrum życia administracyjnego i gospodarczego, a obecnie mieści niezwykłe zbiory Muzeum Szriszskiego i ekspozycję prezentującą dzieje miasta i jego bliskie związki z Polską. Tuż poza obrębem średniowiecznych murów, wśród współczesnej zabudowy znajduje się kolejny klejnot miasta – suburbium, unikatowa enklawa nieistniejącego już świata społeczności żydowskiej.

Ta niezwykła wystawa trafiła do w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie dzięki staraniom Komisarza wystawy Marka Zalewskiego. Przygotowana została przez Urząd Miasta Bardajow, Muzeum Szariszskie w Bardejowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Instytut Słowacki w Warszawie przy współpracy z Muzeum Zamojskim w Zamościu, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie oraz Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

Na wernisażu wystawy obecny był Dyrektor Wydziału Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Bardejov Marcel Tribus, który jednocześnie jest Dyrektorem Domu Słowacko-Polskiego w Bardejovie. Przybyli także Członkowie Rady Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie: Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, dr Mirosław Roguski, Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej Leszek Celej oraz Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzej Kruszewski. Przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego Halina Ulińska i Andrzej Kruszewski podziękowali za zorganizowanie wystawy w Powiecie Węgrowskim.

Uroczystość otwarcia wystawy poprowadziła Pani Aneta Tempczyk (galeria: 2)
Wystąpienie Pana Marcela Tribusa (galeria: 4)
Wystąpienie Pana Marka Zalewskiego (galeria: 5)