Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński wizytował powiat węgrowski

Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński wizytował powiat węgrowski

Szpital Powiatowy, Żłobek Miejski, Centrum Dialogu Kultur, strażnica Państwowej Straży Pożarnej, budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie - to inwestycje, które wizytował Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński w powiecie węgrowskim. Wydarzenie odbyło się 12 czerwca.

Pierwszym punktem odwiedzin był Szpital Powiatowy w Węgrowie, który w wyniku reformy Służby Zdrowia został zakwalifikowany do Sieci Krajowej Szpitali wraz z Poradniami Specjalistycznymi. W jego strukturze funkcjonuje Izba Przyjęć oraz podstawowe oddziały:

• Chorób Wewnętrznych (Internistyczno-Kardiologiczny) – 43 łóżka
  • Chirurgiczny Ogólny – 40 łóżek
  • Położniczo-Ginekologiczny – 41 łóżek
  • Pediatryczny – 19 łóżek
  • Neonatologiczny – 15 łóżek
  • Anestezjologii i Intensywnej Terapii – 4 łóżka

W Szpitalu znajdują się pracownie diagnostyczne:

• Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej
  • Pracownia Endoskopii
  • Pracownia RTG
  • Pracownia EKG
  • Pracownia USG
  • Pracownia Tomografii Komputerowej
  • Pracownia Mammografii
  • Pracownia Holtera i Prób Wysiłkowych
  • Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Ostatnią inwestycję, pracownie rezonansu magnetycznego, dofinansował Mazowiecki Urząd Wojewódzki w wysokości 80% – 4 856 696,00 PLN w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Koszt całkowity inwestycji – 6 070 870 PLN, w tym: zakup aparatu firmy Siemens Healthcare.  - 4 626 184 PLN, adaptacja pomieszczeń - 1 444 685 PLN. Pracownia Rezonansu Magnetycznego znajduje się w zaadaptowanym budynku dawnego magazynu na tyłach Szpitala Powiatowego w Węgrowie.

Dziś jesteśmy w miejscu niewątpliwie bardzo symbolicznym, które pokazuje, jak ten zrównoważony rozwój może się w sposób wzorcowy odbywać. Bo mamy zmodernizowaną, przy udziale środków rządowych, infrastrukturę drogową, mamy za moimi plecami żłobek, czyli tę infrastrukturę, która jest bardzo istotna dla rozwoju przyszłych pokoleń, dla rynku pracy, dla odciążenia rodzin, dla sprawienia, żeby dzieci mogły się w przestrzeni bezpiecznej i nowoczesnej rozwijać. Chciałbym Państwa zapewnić, że taką politykę będziemy kontynuować, nie tylko w Węgrowie, ale w każdym mieście, w powiecie czy gminie – po to, aby każdy Polak, niezależnie, gdzie mieszka: czy mieszka na terenie powiatu węgrowskiego, czy mieszka w Przasnyszu, czy mieszka na Mokotowie czy Ochocie, miał dostęp do takiej samej liczby tak samo dobrych jakościowo usług społecznych, które są świadczone przez państwo: ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji, opieki żłobkowej. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy żłobku miejskim w Węgrowie.

Na konferencji obecni byli również Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Beszta oraz Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela.

Następnie Wojewoda Mazowiecki udał się do Centrum Dialogu Kultur. W zrewitalizowanym klasztorze z XVIII w. znajdują się pomieszczenia na warsztaty edukacyjne, sala koncertowa w przeszklonym wirydarzu oraz sala konferencyjna ze stołówką. Organem prowadzącym jest Parafia Rzymskokatolicka św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.

Kolejną wizytowaną inwestycją była nowa Strażnica Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie. Budowa była możliwa dzięki Ustawie modernizacyjnej, która została przyjęta przez Parlament RP jesienią 2016 roku. Wartość inwestycji wynosi ponad 14 mln zł. Niemal w całości została sfinansowana ze środków rządowych, 500 tys. zł pochodzi z budżetu Powiatu Węgrowskiego. Budynek nowej strażnicy jest nowoczesny i ekologiczny. Składa się z hali garażowej na dziesięć samochodów z zapleczem magazynowo-technicznym oraz myjnią. Na terenie przylegającym wybudowano boisko wielofunkcyjne z bieżnią oraz parkingi.

Ostatnim punktem wizyty była inwestycja przebudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku byłego gimnazjum na budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. W skład zadania wchodzą m.in. roboty termomodernizacyjne budynku głównego szkoły, sali gimnastycznej wraz z zapleczem. Rozbudowa budynku polega na dobudowie klatki schodowej ewakuacyjnej przy łączniku. Pozostałe prace związane są ze zmianą sposobu użytkowania obiektu, w tym przebudowa szybu windy wraz z montażem nowego dźwigu windy. W piwnicy budynku znajdować się będą szatnie dla uczniów. Na pozostałych trzech kondygnacjach, z korytarzy głównych, dostępne będą m.in. sale lekcyjne, sale terapeutyczne, toalety dla uczniów z podziałem na płeć, jak i toalety dla osób niepełnosprawnych, pracownie gastronomiczne, sala gimnastyczna, pokój nauczycielski, biblioteka. Dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych zostanie zapewniony poprzez pochylnię zewnętrzną oraz na poszczególne kondygnacje za pomocą windy międzykondygnacyjnej oraz platformy przyschodowej.

Łączna powierzchnia użytkowa kondygnacji naziemnych (bez piwnic) wyniesie około 3437,95 m2.

Całkowita wartość inwestycji to prawie 10 mln zł, z czego 2 mln zł to środki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 6,8 mln zł to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz 1 095 400,73 zł pochodzi z budżetu Powiatu Węgrowskiego.