Symboliczne wręczenie czeków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.

10 662 330 złotych zostało przyznanych na realizację 20 zadań w ramach I etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na terenie powiatu węgrowskiego. W ramach programu sfinansowane będą obiekty posiadające wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będące w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

Program skierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie zostało przyznane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.

Środki zostały przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2 proc.

Wnioski były składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w jednej z trzech kategorii:

• do 150 000 zł,
  • do 500 000 zł,
  • do 3 500 000 zł

W Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, w wirydarzu Wicestarosta Marek Renik po przywitaniu zgromadzonych gości, obecni byli m.in. Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Teresa Wargocka, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Dyrektor Biura Wojewody Mazowieckiego Anna Kaszuba, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z zaproszonymi kapłanami, samorządowcy, wójtowie i burmistrzowie na czele ze Starostą Węgrowskim Ewą Besztak oraz po krótkich przemówieniach zaprosił do wręczenia symbolicznych czeków.

Lista beneficjentów I etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na terenie powiatu węgrowskiego:

Gmina Łochów

• Renowacja kapliczki z figurą św. Jana Nepomucena w Łochowie – 98 000 zł
  • Renowacja zabytkowych kapliczek na terenie gminy Łochów – 147 000 zł

Gmina Sadowne

• Remont generalny i prace konstrukcyjno-konserwatorskie przy zabytkowych organach w Sadownem – 800 000 zł

Gmina Liw

• Remont budynku kościoła parafialnego w Wyszkowie oraz parkanu z dzwonnicami – 999 000 zł

Gmina Miedzna

• Konserwacja ołtarza bocznego w Ugoszczy – 78 400 zł
  • Remont kościoła w Miedznie – 980 000 zł

Gmina Stoczek