Sukces rolników z powiatu węgrowskiego w wojewódzkim etapie konkursu AgroLiga 2023

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego rozstrzygnął 31 edycję konkursu AGROLIGA 2023 – etap wojewódzki. Uroczysta gala odbyła się 21 września w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach.

Podczas wydarzenia Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentował Pan Łukasz Komorowski, Radny Rady Powiatu Węgrowskiego i członek Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, który w imieniu Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak wręczył nagrodzonym pamiątkowy grawer z gratulacjami. Na gali obecny był również wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński.

Swój wyjątkowy sukces podczas wydarzenia świętowali reprezentacji z terenu powiatu węgrowskiego.

W kategorii ROLNICY Mistrzami w roku 2023 zostali Państwo Leszek i Barbara Duszakowie z synami Piotrem i Leszkiem, prowadzący gospodarstwo rolne w Gminie Grębków.

Gospodarstwo rodziny Duszaków dysponuje areałem około 550 ha. Wszystkie zbiory przeznaczane są na pasze dla 580 sztuk krów mlecznych. Zwierzęta cechuje bardzo duża wydajność mleczna – około 10 700 l od sztuki.

Ogólnopolski konkurs AgroLiga organizowany jest od 1993 roku i nagradza wyróżniających się rolników oraz najlepszych przedsiębiorców, działających w branży rolnej. Konkurs AgroLiga na etapie wojewódzkim organizują Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Rolnicy i przedsiębiorcy mogą sami się do niego zgłosić lub zostać zgłoszeni np. przez doradców. Konkurs obejmuje dwie kategorie:„rolnik” i „firma”. Komisja konkursowa, ocenia funkcjonowanie przedsiębiorstwa, wyniki ekonomiczne, zarządzanie przedsiębiorstwem, a także kwestie proekologiczne i współpracę z lokalnymi społecznościami.

Zmagania składają się z dwóch etapów. W pierwszym wyłaniani są Mistrzowie Województw w obu kategoriach. Awansują oni do etapu ogólnopolskiego, gdzie walczą o tytuł Krajowego Mistrza AgroLigi.

Foto: Stanisław Jastrzębski