Powiatowe doskonalące ćwiczenia obronne pk. „WĘGRÓW-2023”

Powiatowe doskonalące ćwiczenia obronne pk. „WĘGRÓW-2023”

W dniach 24-25 października br., na terenie powiatu węgrowskiego przeprowadzono powiatowe doskonalące ćwiczenia obronne pk. „WĘGRÓW-2023”.

Uczestnikami ćwiczeń były wszystkie miasta i gminy z terenu powiatu, Komenda Powiatowa PSP w Węgrowie, Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie, SP ZOZ w Węgrowie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mińsku Mazowieckim, 53 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Siedlec. Kierownikiem ćwiczeń była Starosta Ewa Besztak, a obserwatorami naczelnicy wydziałów zarządzania kryzysowego sąsiadujących powiatów tj.: łosickiego, sokołowskiego i wołomińskiego.

W dniu 24 października na terenie miasta Węgrowa oraz gmin: Grębków, Korytnica, Liw, Miedzna- rozwinięto Akcję Kurierską. Kurierzy z WCR w Mińsku Mazowieckim dostarczyli ćwiczebne dokumenty do ww. miast i gmin naszego powiatu. Przejazd kurierów zabezpieczali funkcjonariusze Policji w radiowozach. W  mieście Łochów oraz gminach: Sadowne, Stoczek, Wierzbno- przeprowadzono aplikacyjnie dystrybucję tabletek jodowych, które podaje się  w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Zadania obronne przekazywano poprzez Radiową Sieć Zarządzania Wojewody Mazowieckiego i pocztę e-mail. W ciągu dwudniowych ćwiczeń, wykonano łącznie 11 zadań operacyjnych z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu Węgrowskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz dwa zadania kryzysowe związane z dystrybucją preparatów jodowych oraz epizodu terrorystycznego.      W trakcie ćwiczeń we wszystkich podmiotach rozwinięto stałe dyżury oraz stanowiska kierowania. Jednym z ćwiczonych elementów było sprawdzenie funkcjonowania dostępnych środków łączności z zapasowymi miejscami pracy. Przeprowadzone ćwiczenie jest złożoną formą szkolenia, prowadzonego w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Zarówno zadania operacyjne, jak i symulowane sytuacje w trakcie ćwiczenia, to zdarzenia mogące realnie wystąpić na terenie powiatu węgrowskiego. Jednym z celów tych działań jest sprawdzenie stanu przygotowania urzędów, jednostek i osób bezpośrednio wykonujących zadania obronne oraz stanowisk kierowania i stałych dyżurów, do wykonywania zadań operacyjnych.

W dniu 25 października na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, przeprowadzono epizody praktyczne w zakresie realizacji ewakuacji i działań  ratowniczych w symulowanym zdarzeniu terrorystycznym skutkującym spowodowaniem pożaru w budynku głównym ZSP przez dywersantów. Działania ratownicze i interwencyjne przeprowadziła Komenda PSP w Węgrowie przy współdziałaniu z jednostkami OSP z terenu powiatu, Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie przy zatrzymaniu sprawcy z wykorzystaniem służbowego psa tropiącego, SP ZOZ w Węgrowie z udziałem Zespołu Ratownictwa Medycznego, 53 Batalion WOT w Siedlcach z udziałem uzbrojonych żołnierzy patrolujących teren zdarzenia oraz wojskowej karetki sanitarnej, dyrekcja i pracownicy ZSP w Węgrowie- zabezpieczenie logistyczne terenu, ewakuacja uczniów z miejsca zagrożenia.

W dniu 25 października w sali konferencyjnej starostwa, odbyła się konferencja podsumowująca w trakcie której uczestnicy ćwiczeń złożyli meldunki z realizacji zadań w tym operacyjnych. Podsumowanie, ocena oraz sformułowanie wniosków na przyszłość- zakończyło przebieg dwudniowych doskonalących ćwiczeń obronnych. Kolejne takie działania zostaną przeprowadzone w 2026 roku, natomiast w cyklu trzyletnim prowadzone są również gry decyzyjne oraz treningi.

Info: Naczelnik WZK Włodzimierz Cichocki