Otwarcie plenerowej wystawy Muzeum Historii Polski „Powstali 1863-64”

Otwarcie plenerowej wystawy Muzeum Historii Polski „Powstali 1863-64”

1 czerwca na Rynku Mariackim w Węgrowie odbyło się otwarcie plenerowej wystawy Muzeum Historii Polski „Powstali 1863-64”. W uroczystym wydarzeniu uczestniczyli m.in. Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Beata Gashi, kurator wystawy Wojciech Kalwat oraz zaproszeni goście.

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski.

Plenerowa ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Największym i najbardziej spektakularnym elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz historie ludzi związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści powstały na podstawie wspomnień, relacji i dokumentów.

„Ludzie, których pokazujemy na wystawie to ikony Powstania Styczniowego − ich życiorysy nadają się na scenariusz filmowy. W rotundzie zwiedzający będą mogli przenieść się do żołnierskiego obozowiska, być na pobojowisku pod Węgrowem lub towarzyszyć Romualdowi Trauguttowi w jego ostatniej drodze pod szubienicę na warszawskiej Cytadeli” – stwierdził kurator wystawy Wojciech Kalwat (MHP).

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

Termin i miejsce: 1-8 czerwca 2023 r., Rynek Mariacki w Węgrowie, Wstęp wolny.

Organizator: Muzeum Historii Polski

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Fundacja Banku Pekao S.A.

Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.

tekst źródłowy: https://muzhp.pl/pl/c/2935/wystawa-powstali-1863-64-w-wegrowie