Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ks. generała Stanisława Brzóskę

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ks. generała Stanisława Brzóskę

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ks. generała Stanisława Brzóskę i innych uczestników walk powstańczych 1863 roku zorganizowana przez Samorząd Powiatu Węgrowskiego odbyła się 26 maja 2017r. w miejscowości Stary Dwór w gminie Wierzbno. Poprzedziła ją konferencja i otwarcie wystawy "Ks. generał Stanisław Brzóska i inni Powstańcy" dnia 9 maja 2017r., oraz złożenie dnia 26.05.2017r. wiązanek przed Kamieniem-Pomnikiem Powstania Styczniowego w Węgrowie, a także przed tablicą upamiętniającą Władysława Rawicza w Proszewie.

Na uroczystość przybyli: Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Mirosław Krusiewicz, Dyrektor Akt Nowych w Warszawie Tadeusz Krawczak, Bogusław Niemirka Polska Akademia Nauk, Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach dr Grzegorz Welik, Dyrektor Archiwum Uniwersytetu w Siedlcach dr Rafał Dmowski, Zarząd Rady Powiatu na czele ze Starostą Krzysztofem Fedorczykiem, Wicestarostą Haliną Ulińską, Członkami Zarządu Andrzejem Kruszewskim, Włodzimierzem Miszczakiem, Pawłem Stelmachem, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta oraz Radni Rady Powiatu, Wójtowie, Burmistrzowie, Sołtys Wsi Stary Dwór Marian Abramowski oraz mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu. Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk powitał gości i przedstawił historię walk powstańczych w Powiecie Węgrowskim oraz upamiętnienie tego miejsca wystawieniem pomnika. Ks. Proboszcz Parafii Grębków Krzysztof Pawelec odmówił modlitwę za Powstańców i poświecił Pomnik. Wiązankę kwiatów w imieniu Powiatu Węgrowskiego złożyli: Wicestarosta Halina Ulińska, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta i Dyrektor Tadeusz Krawczak. Inicjator i pomysłodawca wydarzenia Tadeusz Krawczak poprosił Wicestarostę Halinę Ulińską o odczytanie wiersza Marii Konopnickiej „O ostatnim partyzancie”, opowiadającym o wydarzeniach Powstania Styczniowego. Wystąpienia Dyrektora Tadeusza Krawczaka oraz mec. Bogusława Niemirki z Polskiej Akademii Nauk przybliżyły życiorys i działalność ks. Stanisława Brzóski oraz innych powstańców. Poczet sztandarowy Starostwa Powiatowego w Węgrowie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie w replikach strojów powstańczych z repliką sztandaru z czasu Powstania Styczniowego oraz klasy mundurowe II Liceum Ogólnokształcącego ZSP w Węgrowie swoją obecnością uświetnili uroczystość, oddając hołd bohaterom Powstania Styczniowego.