"Ks. generał Stanisław Brzóska i inni Powstańcy" - konferencja

"Ks. generał Stanisław Brzóska i inni Powstańcy" - konferencja

Wystawa „Ksiądz Stanisław Brzóska – ostatni dowódca Powstania Styczniowego”, którą przygotowało Archiwum Państwowe w  Siedlcach we współpracy z innymi archiwami i instytucjami kultury. (galeria: 1)

W dniu 9 maja 2017 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona pamięci księdza Stanisława Brzóski oraz innych uczestników walk powstańczych 1863 roku na Mazowszu i Podlasiu. Przybyli na nią: Radni Rady Powiatu Węgrowskiego, przedstawiciele lokalnych samorządów i szkół z terenu Powiatu wraz z reprezentacją młodzieży a także miłośnicy historii. Zebranych powitał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, który podziękował wszystkim za tak liczną obecność.

Uczestnicy wysłuchali wystąpień i referatów przygotowanych specjalnie na tę uroczystość: dr Tadeusz Krawczak "Ks. generał Stanisław Brzóska", Bogusław  Niemirka, Polska Akademia Nauk „Ksiądz Stanisław Brzóska ostatni dowódca Powstania Styczniowego”, dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach „Władysław Rawicz- naczelnik cywilny województwa podlaskiego, tragiczny bohater Powstania Styczniowego”, dr Rafał Dmowski, dyrektor Archiwum Uniwersytetu w Siedlcach „Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na terenie powiatu węgrowskiego”, dr Mirosław Roguski, „Rocznik Liwski”- Tymoteusz Łuniewski i inni uczestnicy Powstania Styczniowego z regionu węgrowskiego”.

Konferencja zainaugurowała program działań  poprzedzających obchody 100. rocznicy  odzyskania niepodległości RP.  Otwarto również wystawę „Ksiądz Stanisław Brzóska – ostatni dowódca Powstania Styczniowego”, którą przygotowało Archiwum Państwowe w  Siedlcach we współpracy z innymi archiwami i instytucjami kultury. Został także przedstawiony  program  planowanych  w dniu 26 maja uroczystości w miejscowościach Stary Dwór i Proszew,  upamiętniających  rocznicę  męczeńskiej śmierci  księdza Stanisława Brzóski oraz  naczelnika cywilnego województwa podlaskiego Władysława Rawicza.

Konferencję otworzył Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk (galeria: 3)
Konferencję zapoczątkował referat dr Tadeusza Krawczaka. (galeria: 4)
Dr Grzegorz Welik przybliżył postać Władysława Rawicza. (galeria: 7)
Dr Rafał Dmowski zreferował temat bitew i potyczej Powstania Styczniowego na terenie powiatu węgrowskiego. (galeria: 8)