Konferencja „Dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy”

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Konferencja „Dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy”

Drukuj
(galeria: 1)

W Starostwie Powiatowym w Węgrowie w dniu 12 lutego br. odbyła się konferencja nt.: „Dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy”. Na debatę zaproszeni zostali Burmistrzowie i Wójtowie, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów Powiatu Węgrowskiego, przedstawiciele zakładów pracy, gdzie jest największa rotacja zatrudnienia oraz dyrektorzy Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie.

Rozpoczynając konferencję Starosta Węgrowski przedstawił jej cel i tematykę. Zwrócił szczególną uwagę na dostosowanie oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych do potrzeb lokalnego rynku pracy. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ trafny wybór kierunku kształcenia i wiedza dotycząca możliwości zatrudniania w zakładach pracy prowadzą do zmniejszenia bezrobocia. Szkolnictwo ponadgimnazjalne w powiecie węgrowskim, w tym również zawodowe, powinno mieć ciekawą dla absolwentów gimnazjów ofertę edukacyjną, która zachęci do kontynuacji nauki w szkole ponadgimnazjalnej w obrębie tego samego powiatu. „Martwimy się przypadkami odchodzenia uczniów do szkół w innych powiatach. Podczas dzisiejszej konferencji chcielibyśmy wypracować metody pozwalające na efektywne działania w tym zakresie”-powiedział Starosta.

Wicestarosta Halina Ulińska w swoim wystąpieniu stwierdziła, że zadanie obejmujące dostosowanie kształcenia do potrzeb regionalnego czy lokalnego rynku pracy wynika wprost z ustawowej roli samorządów powiatowych, którym powierzono zadania w zakresie oświaty ponadgimnazjalnej, kształcenia ustawicznego w formach szkolnych i pozaszkolnych oraz prowadzenia lokalnej polityki rynku pracy. W gestii samorządów powiatowych pozostaje instrument umożliwiający wpływ na dopasowanie struktury kształcenia do zmieniających się warunków gospodarczych i społecznych (także demograficznych), tj. kompetencja do ustalania sieci szkół, w tym szkół zawodowych, a więc decydowania o kształcie edukacji na obszarach wg właściwości terytorialnej.

Następnym punktem spotkania było przedstawienie przez dyrektor urzędu pracy Annę Wieczorek wyników badań opinii uczniów klas trzecich gimnazjów dotyczących ich planów związanych z wyborem kierunku kształcenia, które mogą być dobrą podpowiedzią dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych przy planowaniu oferty edukacyjnej. Zaprezentowała także dane na temat zatrudnienia w powiecie węgrowskim absolwentów szkół zawodowych, technikum i liceum ogólnokształcącego.

Podczas długiej dyskusji głos zabierali przedstawiciele zakładów pracy i dyrektorzy szkół, którzy przedstawiali cenne uwagi i konkluzje do praktycznych działań. W tym czasie powołana podczas konferencji komisja wnioskowa ustaliła następujące postulaty do realizacji:

1. Powołanie zespołu konsultacyjnego do spraw kształcenia ponadgimnazjalnego.

2. Analizowanie potrzeb lokalnego rynku pracy pod kątem kształcenia zawodowego.

3. Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

4. Prowadzenie doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej.

5. Promocja działalności szkół i ich ofert.

6. Współpraca pracodawców z dyrektorami i nauczycielami szkół.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
W dyskusji głos zabrał Dyrektor ADDIT Marian Klimek (galeria: 5)
Dyrektor LO w Łochowie Andrzej Suchenek przedstawił cenne postulaty (galeria: 6)
(galeria: 7)
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anna Wieczorek przedstawiła wyniki badań (galeria: 8)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.