Konferencja dla sołtysów

Konferencja dla sołtysów

Zebranych powitał gospodarz spotkania Starosta Krzysztof Fedorczyk. (galeria: 1)

„Rola aktywnego sołtysa w gminie i powiecie”  - to temat szkolenia, które 30 maja 2017 r. zorganizował Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk dla wszystkich sołtysów z terenu Powiatu Węgrowskiego. Spotkanie, które odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie prowadziły Panie: Grażyna Jałgos Dębska, Prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza i Maja Winiarska – Czajkowska Sołtys Wsi Opypy. Na konferencję oprócz bardzo licznej grupy sołtysów przybyli także: Radosław Rybicki Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Marek Renik kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Wicestarosta Halina Ulińska, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta, Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzej Kruszewski, Radni Rady Powiatu: Ewa Besztak, Marek Matusik, Tadeusz Kot, Krzysztof Onaszkiewicz  a także wójtowie gmin: Hanna Kelleher, Mieczysław Wójcik i Bogusław Szymański.

Zebranych powitał gospodarz spotkania Starosta Krzysztof Fedorczyk, który podkreślił, że sołtys to lider społeczny, przedstawiciel mieszkańców wsi, który aby dobrze i skutecznie działać musi współpracować z władzami samorządowymi dla dobra naszej „małej ojczyzny”.  Aby przybliżyć zebranym widzę o powiecie , przed rozpoczęciem prelekcji wyświetlono film „Powiat Węgrowski”, który w szczególny sposób przedstawia piękno naszego regionu. Następnie głos zabrał Radosław Rybicki Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, wskazując na najważniejsze wyzwania, z jakimi spotykają się sołtysi z Mazowsza i możliwości pozyskiwania funduszy w ramach różnych projektów.

Szkolenie dotyczyło m. in. ważnych terminów związanych z funduszem sołeckim, podstaw prawnych, praktycznych wskazówek dotyczących wnioskowania i funduszu sołeckiego a także możliwości działania. Temat ten przybliżyła zebranym Grażyna Jałgos Dębska, Prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza. Następnie Sołtys Wsi Opypy Maja Winiarska – Czajkowska na przykładach własnego sołectwa pokazała, jak sprawnie może działać sołtys każdej wsi, jak współpracować z Radą Sołecką i z mieszkańcami.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom potwierdzający odbycie szkolenia a także publikację tematyczną. Konferencję zakończył wspólny obiad, na którym uczestnicy wymieniali się poglądami i doświadczeniami.

Projekcja filmu "Powiat Węgrowski" (galeria: 3)
W spotkaniu brał udział także Radosław Rybicki Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. (galeria: 4)
Prelekcja Pani Grażyny Jałgos Dębskiej Prezesa Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza. (galeria: 11)
Prelekcja Maji Winiarskiej–Czajkowskiej Sołtysa Wsi Opypy. (galeria: 13)