Druga Konferencja z cyklu: „Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży–alkohol i nikotyna” w Powiecie Węgrowskim

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Druga Konferencja z cyklu: „Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży–alkohol i nikotyna” w Powiecie Węgrowskim

Drukuj
Prowadząca konferencję Wicestarosta Halina Ulińska oraz prelegenci, od lewej- dyrektor SP ZOZ Artur Skóra, sierż. szt. Anna Maliszewska, Marzena Marchela z OIK, Izabela Ratyńska PP-P i Janina Puścian-Roszkowska z SANEPID (galeria: 1)

Konferencja na powyższy temat odbyła się 3 grudnia 2015 roku w Starostwie Powiatowym w Węgrowie. Na konferencję zostali zaproszeni Burmistrzowie i Wójtowie, Radni Rady Powiatu Węgrowskiego, Dyrektorzy oraz Pedagodzy ze Szkół Ponadgimnazjalnych, Gimnazjów, Szkół Podstawowych Węgrowa i Łochowa , Przewodniczący Miejskich i Gminnych Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Kierownik Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia od alkoholu w Węgrowie, Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Resocjalizacji oraz Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także Dyrektorzy: Poradni  Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie,  Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Węgrowie, Powiatowego Urzędu Pracy  w Węgrowie. Konferencja została zorganizowana we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Węgrowie, Komendą Powiatową Policji w Węgrowie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Biblioteką Pedagogiczną. Konferencję prowadziła Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, która przedstawiając cel konferencji podkreśliła wagę problemu i konieczność ścisłej współpracy wszystkich instytucji i osób, które powołane są do zapobiegania oraz zwalczania problemu używania i uzależnienia od alkoholu i nikotyny. Podczas konferencji Izabela Ratyńska– Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie przedstawiła wyniki badań z diagnozy sytuacji dzieci i młodzieży z terenu powiatu węgrowskiego w aspekcie występowania uzależnień. Skalę problemu zażywania alkoholu i nikotyny na terenie Powiatu Węgrowskiego oraz współpracę szkół z policją przedstawiła st. sierż. Anna Maliszewska z Komedy Powiatowej Policji w Węgrowie. Marzena Marchela psychoterapeuta uzależnień Ośrodeka Interwencji Kryzysowej w Węgrowie wymieniła działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podejmowane na rzecz przeciwdziałania zjawisku nadużywania alkoholu i pomocy dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholików. Natomiast Janina Puścian-Roszkowska Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgrowie zapoznała zgromadzonych z  działaniami antynikotynowymi realizowanymi w ramach „Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce”. W dyskusji Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Węgrowie Artur Skóra także mówił o negatywnym wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Komisja wnioskowa w składzie: Małgorzata Janiuk (dyrektor I LO w Węgrowie), Beata Kubiak-Sieńko (pedagog ZSP w Węgrowie) i Jolanta Ługowska (pedagog Gimnazjum Gminy Liw) przedstawiła następujące wnioski z konferencji:

1. Kontynuować różnorodne formy współpracy z instytucjami powiatu węgrowskiego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom wśród młodzieży.

2. Wzmocnić oddziaływania na sprzedawców artykułów alkoholowych i nikotyny w celu uniemożliwienia niepełnoletnim dostępu do tych artykułów.

3. Propagować zdrowy styl życia poprzez promocję abstynencji i niepalenia.

4. Reagować na symptomy zachowań uczniów, które mogą prowadzić w przyszłości do choroby alkoholowej lub innego uzależnienia.

5. Organizować w szkołach pogadanki na temat uzależnienia od alkoholu i nikotyny.

6. Upowszechniać wśród uczniów, rodziców i nauczycieli informację o formach pomocy oferowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz uczestniczyć w programach profilaktycznych we współpracy z tymi instytucjami.

7. Egzekwować bezwzględny zakaz palenia na terenie szkół.

8. Edukacja rodziców na temat zagrożeń wszelkimi uzależnieniami.

Po zaakceptowaniu wniosków uczestnicy konferencji udali się na poczęstunek zasponsorowany przez cukiernię Państwa Gromulskich z Dobrego.

Uczestnicy konferencji (galeria: 2)
(galeria: 3)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.