Budowa szybkiego internetu w ramach KPO

Budowa szybkiego internetu w ramach KPO

Na prośbę inwestora firmy IT4 Polska i wykonawcy NPLAY Sp. z o.o. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się spotkanie dotyczące budowy szerokopasmowej sieci światłowodowej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Podczas spotkania omawiano możliwości budowy sieci w gminach Sadowne, Stoczek i Łochów.

Celem projektu, którego zakończenie planowane jest do końca  2026r., będzie zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu i likwidacja obszarów tzw. białych plam.

Budowa sieci światłowodowej FTTH będzie odbywała się na istniejącej podbudowie słupowej, nowej podbudowie a także w istniejących duktach telekomunikacyjnych. Efektem inwestycji będzie pokrycie zasięgiem internetu światłowodowego, obszarów o najniższej gęstości zaludnienia, tam gdzie dostęp do usług jest ograniczony lub niemożliwy  (obejmie zasięgiem ponad 11 tysięcy gospodarstw domowych).

W ramach inwestycji sieć ma zostać bezpłatnie doprowadzona do granic działek, które znalazły się na liście. Mieszkańcy będą potem mogli podpisać umowę na dostęp do internetu z operatorem telekomunikacyjnym, który następnie wykona bezpośrednie przyłączenie nieruchomości do powstałej sieci.

Obecnie zadanie jest na etapie przygotowań do wykonania dokumentacji projektowej.