42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dokładnie 42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia, w Polsce wprowadzono stan wojenny.  Władze w kraju przejęła dyktatura wojskowa na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Podczas protestów, które doprowadziły do krwawych starć z milicją, zginęło wiele osób, działacze NSZZ „Solidarność” zostali internowani, zawieszono prawa i swobody obywatelskie.

Pod węgrowskim pomnikiem Solidarności w dniu 13 grudnia odbyły się uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego.

Podczas wydarzenia Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Wicestarosta Marek Renik i Radny Rady Powiatu Łukasz Komorowski.

Oddając hołd ofiarom stanu wojennego kwiaty złożyli: w imieniu Poseł Marii Koc i Senatora Macieja Górskiego dyrektor biura Michał Piotrowski , delegacje: Powiatu Węgrowskiego, Miasta Węgrowa, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w powiecie węgrowskim, NSZZ „Solidarność” w Węgrowie i Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański.

Jak podkreślał prowadzący uroczystość Pan Piotr Szuliński reprezentujący NSZZ „Solidarność” w Węgrowie, nie jest znana dokładna liczba ofiar, które poniosły śmierć. Szacuje się, że zginęło ponad 100 osób. Nieznana jest również liczba tych, którzy stracili w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy podczas demonstracji ulicznych. Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 r., a zniesiono 22 lipca 1983 r.

W 2002 r. 13 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.