Jesienne szczepienie lisów na Mazowszu

Jesienne szczepienie lisów na Mazowszu

W dniach 20 – 29 września 2016 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki na terenie województwa mazowieckiego. Nie wolno dotykać przynęty ze szczepionką – ta z zapachem człowieka nie zostanie przyjęta przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy wyprowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Akcja szczepienia będzie miała miejsce na obszarze powiatów: białobrzeskiego z wyłączeniem gminy Promna, garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, makowskiego, mińskiego, ostrołęckiego i miasta Ostrołęka, ostrowskiego, otwockiego, przasnyskiego, przysuskiego, radomskiego i miasta Radom, siedleckiego i miasta Siedlce, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego.

Szczepienie wykonuje się przynętą z umieszczoną we wnętrzu szczepionką w kształcie brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.