Festiwal Zbliżenia Kultur – XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb” - 1. Tabor Podlaski

25-27.11.2016, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie

Na zachodnich rubieżach historycznej Rusi Halickiej, a wschodniego Księstwa Mazowieckiego, tam, gdzie krzyżują się trzy tradycje i rok w rok spotykają legacze z trzech Diecezji, przez trzy listopadowe dni odbywać się będą trzy niezwykłe, połączone ze sobą wydarzenia: Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”, XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce oraz 1. Tabor Podlaski. Na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne zapraszamy do Łochowa: tam, gdzie spotykają się Mazowsze, Podlasie i Kurpie. Zainspirowani ideą taborów Domu Tańca postanowiliśmy powołać do istnienia 1. Tabor Podlaski, na którym tacy artyści, jak Iwona Kopiwoda, Adam Strug, Robert Lipka, Apolonia Nowak, Krzysztof Trebunia Tutka, Andrzej Klejzerowicz i Jacek Hałas, porwą nas w świat wiejskiej muzyki, tańca, ludowych pieśni, archaicznych technik gry na ligawce czy trombicie. Dwudniowe warsztaty, całonocne zabawy, konferencja naukowa, dyskusje, specjaliści, natchnieni amatorzy, wystawa instrumentów i bożonarodzeniowy jarmark! Niedzielne „Melodie Bożych Trąb” poświęcone będą nizinnym dętym instrumentom drewnianym, czyli ligawkom, zjawisku, które stanowi swoisty ewenement na skalę europejską. Zwyczaj gry na ligawce jest wyjątkową tradycją Mazowsza Wschodniego związaną kulturowo z okresem Adwentu. Za pomocą długich drewnianych trąb, których dźwięk niesie na kilka kilometrów, nawoływano się na mszę świętą zwaną Roratami, a zwyczaj ten trwał prawie 200 lat. Na XV Konkurs Gry na Ligawkach przyjadą do nas z całego pogranicza najlepsi wiejscy legacze, a na warsztatach będzie można dowiedzieć się, jak instrument powstaje, a nawet odbyć pierwsze lekcje gry na ligawce. Wszystko to w Łochowie 25-27.11.2016. Wstęp wolny! Przybywajcie!

Szczegóły w opisie.

Istnieje możliwość zakwaterowania w budynku Ośrodka Kultury (trzeba wziąć karimaty i śpiwory) lub odpłatnie w domach agroturystycznych i hotelach. W bliskiej okolicy znajdują się restauracje i bary. Szczegółowe informacje i zapisy na warsztaty pod nr tel. 512 100 354 lub mailowo: biuro.migok@gmail.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie

Pałac Łochów