Obchody 154. Rocznicy Bitwy pod Węgrowem

Obchody 154. Rocznicy Bitwy pod Węgrowem

Uroczystości pod Kamieniem-Pomnikiem Powstańców 1863 roku z okazji 154. rocznicy Bitwy pod Węgrowem. (galeria: 1)

Główne obchody 154. Rocznicy Bitwy pod Węgrowem odbyły się 5 lutego 2017 roku.  Rozpoczęła je uroczysta msza św. w Bazylice Mniejszej w intencji poległych Powstańców, celebrowana przez ks. Proboszcza Leszka Gardzińskiego. Po zakończonym nabożeństwie oficjalne delegacje udały się pod Pomnik Powstańców Styczniowych 1863 roku. Słowa do zebranych skierowali: Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska. W obchodach wzięli udział także: Dyrektor Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Adam Skup i Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach i Radny Rady Powiatu Marek Renik. W imieniu samorządu powiatu węgrowskiego kwiaty złożyły: Wicestarosta Halina Ulińska i Przewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta. Rangę uroczystości podkreślały liczne poczty sztandarowe, także powiatu węgrowskiego i szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego i I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Uczniowie Zespołu Szkół Poandgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie w replikach strojów powstańczych tworzyli grupę rekonstrukcyjną - oddział powstańczy i poczet sztanadrowy z repliką sztandaru powstańczego wykonanego na 145. rocznicę obchodów Bitwy pod Węgrowem przez Panią Małgorzatę Konopińską i jej mamę.

Gościem honorowym obchodów była prawnuczka Jana Matlińskiego - Pani Stanisława Polcyn.

W intencji powstańców modlitwy odmówili: ks. Leszek Gardziński, proboszcz Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Żarnówce ks. Tadeusz Ratajczyk, proboszcz Parafi Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie ks. Paweł Szwedo.

Przemówienie Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc (galeria: 2)
Przemówienie WicestarostyHaliny Ulińskiej (galeria: 3)
Grupa rekonutrukcyjna z Zespołu Szkół Pnadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego z Węgrowa (galeria: 5)
Poczty sztandarowe Powiatu Węgrowskiego, ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie i grupy rekonstrukcyjnej Powstania Styczniowego. (galeria: 6)