MANEWRY KLAS MUNDUROWYCH realizowane w ramach projektu pn. "Powstanie Styczniowe - Polskie Termopile"

powiatwegrowski.pl - Strona główna

MANEWRY KLAS MUNDUROWYCH realizowane w ramach projektu pn. "Powstanie Styczniowe - Polskie Termopile"

Drukuj
(galeria: 1)

26 września w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbyły się manewry klas mundurowych realizowane w ramach projektu pt. „Powstanie Styczniowe – Polskie Termopile”.

Na zaproszenie gospodarzy w manewrach uczestniczyły delegacje klas mundurowych z zaprzyjaźnionych i współpracujących z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie placówek oświatowych posiadających klasy o profilu mundurowym, w tym: Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, Zespół Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Stoczku, Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie oraz uczniowe klas mundurowych II  Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia z udziałem gości i młodzieży z opiekunami odbyło się na boisku sportowym szkoły. Zebranych powitali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicedyrektor ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie Joanna Gołębiewska-Kokoszka.

ZAJĘCIA TEORETYCZNE I PRAKTYCZNE

W ramach manewrów delegacje klas mundurowych wzięły udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych przeprowadzonych w formie punktów naukowych przez 53 batalion lekkiej Piechoty z Siedlec. Uczniowie podzieleni na grupy brali udział w następujących szkoleniach: prezentacja uzbrojenia, podstawy ratownictwa taktycznego, terenoznawstwo, zabezpieczenie przed obroną masowego rażenia, postawy strzeleckie, praca manualna na broni, pokazy saperskie.

WYCIECZKA ŚLADAMI MIEJSC PAMIĘCI POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Młodzież która nie uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych udała się w tym czasie na wycieczkę po miejscach pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym na terenie powiatu węgrowskiego, którą przygotował i poprowadził kustosz Centrum Dialogu Kultur Pan Roman Postek.

LEKCJA HISTORII

Po zakończonym szkoleniu i powrocie z wycieczki, uczestnicy manewrów mieli okazję uczestniczyć w lekcji historii – przygotowanej przez Pana Romana Postka w Centrum Dialogu Kultur.

ZAWODY

Podczas menewrów klas mundurowych przeprowadzone zostały także zawody sprawdzające sprawność zespołową. W ramach rywalizacji uczniowie wykonali m.in.: rzut granatem na celność, zakładanie maski pgaz na czas, terenoznawstwo ( wskazanie kierunku płn., wyznaczanie azymutu) i strzelanie na celność.

Miejsca finałowe zdobyli:

Miejsce I - Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Miejsce II – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie

Miejsce III – Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach

Miejsce IV –  Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie

 

HAPPENING

Na zakończenie manewrów na Rynku Mariackim w Węgrowie odbył się happening, podczas którego podsumowano zmagania drużyn oraz wręczono nagrody i dyplomy. Uczestnicy happeningu wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie a także wzięli udział w pikniku militarnym przygotowanym przez przedstawicieli 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie – 53 batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec, Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie i Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie. Nie obyło się także bez tradycyjnej wojskowej grochówki a społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie przygotowała na tę okazję wystawę prac plastycznych o tematyce patriotycznej.

Zorganizowane manewry były doskonałą okazją do integracji młodzieży ze środowisk klas mundurowych, zdobywania nowych umiejętności poprzez udział w warsztatach i konkursie a także uczczenia bohaterskich walk powstańczych, w przypadającą w tym roku 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Organizatorami manewrów byli: Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, Stowarzyszenie „SPONiA” Węgrów i Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Senator RP Maria Koc.

------------------------------------------------

W uroczystości otwarcia a także podsumowania manewrów uczestniczyli: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm Maciej Górski, dyrektor biura Wojewody Mazowieckiego Anna Kaszuba, ks. Romuald Kosk, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brygida Górniaczyk, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek, Prezes Stowarzyszenia „SPONiA” w Węgrów Gabriela Strąk i Wiceprezes Urszula Krasnodębska,  dyrektor SOSzW w Węgrowie Hanna Kasperowicz, dyrektor siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Adam Skup, porucznik Radosław Kalicki oraz porucznik Andrzej Wąsowski wraz z żołnierzami 53. batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach, porucznik Marzena Rudnicka reprezentująca Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mińsku Mazowieckim, por. Przemysław Turyk Rzecznik Prasowy Zakładu Karnego w Siedlcach, mł. bryg. Mateusz Bieniak Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie, mł. insp. Jacek Chaciak – z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie, Kazimierz Dobrenko – Związek Sybiraków, reprezentanci jednostki strzeleckiej „Niezłomni” Węgrów oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Węgrowa.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)
(galeria: 36)
(galeria: 37)
(galeria: 38)
(galeria: 39)
(galeria: 40)
(galeria: 41)
(galeria: 42)
(galeria: 43)
(galeria: 44)
(galeria: 45)
(galeria: 46)
(galeria: 47)
(galeria: 48)
(galeria: 49)
(galeria: 50)
(galeria: 51)
(galeria: 52)
(galeria: 53)
(galeria: 54)
(galeria: 55)
(galeria: 56)
(galeria: 57)
(galeria: 58)
(galeria: 59)
(galeria: 60)
(galeria: 61)
(galeria: 62)
(galeria: 63)
(galeria: 64)
(galeria: 65)
(galeria: 66)
(galeria: 67)
(galeria: 68)
(galeria: 69)
(galeria: 70)
(galeria: 71)
(galeria: 72)
(galeria: 73)
(galeria: 74)
(galeria: 75)
(galeria: 76)
(galeria: 77)
(galeria: 78)
(galeria: 79)
(galeria: 80)
(galeria: 81)
(galeria: 82)
(galeria: 83)
(galeria: 84)
(galeria: 85)
(galeria: 86)
(galeria: 87)
(galeria: 88)
(galeria: 89)
(galeria: 90)
(galeria: 91)
(galeria: 92)
(galeria: 93)
(galeria: 94)
(galeria: 95)
(galeria: 96)
(galeria: 97)
(galeria: 98)
(galeria: 99)
(galeria: 100)
(galeria: 101)
(galeria: 102)
(galeria: 103)
(galeria: 104)
(galeria: 105)
(galeria: 106)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.