Kampania społeczna „NIE dla wypalania traw na terenie Mazowsza"

Kampania społeczna „NIE dla wypalania traw na terenie Mazowsza"

Rozpoczęta 11 lutego br. kampania ma uświadomić społeczeństwu, że wypalanie traw, praktykowane zazwyczaj na przełomie wiosny i zimy, jest nie tylko niebezpieczne, ale także nieopłacalne i szkodliwe.

Akcja skierowana jest do młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnich latach było najwięcej, odbędą się lekcje prowadzone przez strażaków (zawodowych i ochotników), pracowników Lasów Państwowych i policjantów. Do akcji może włączyć się każda szkoła z terenu Mazowsza. Zainteresowane placówki powinny w tym celu skontaktować z miejscową komendą straży pożarnej. Materiały informacyjne będą do pobrania na stronach internetowych www.mazowieckie.pl (baner „STOP! Wypalaniu traw”) oraz www.swiadomizagrozenia.pl.

Strażacy będą brali udział w szkoleniach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas warsztatów rolnicy zapoznają się z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcji, jakie za to grożą. W kampanii wykorzystane zostaną także materiały informacyjne w postaci ulotek, broszur, plakatów i filmów. Przeprowadzona będzie także kampania medialna (m.in. konferencje prasowe oraz audycje radiowe i telewizyjne).

Kampania „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” prowadzona jest w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.