Jubileusz 25-lecia Samorządu Powiatu Węgrowskiego

Jubileusz 25-lecia Samorządu Powiatu Węgrowskiego

W tym roku Powiat Węgrowski obchodzi 25-lecie istnienia. Z tej okazji 29 lutego br. w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta jubileuszowa gala.

Sala wypełniła się po brzegi radnymi obecnymi i byłymi, przedstawicielami poszczególnych gmin i instytucji oraz zaproszonymi gośćmi.

Wydarzenie rozpoczęło się pokazem tanecznym młodzieży z zespołów folklorystycznych szkół prowadzonych przez Powiat Węgrowski. Publiczności zaprezentowały się: Zespół "Orkan" z ZSP w Sadownem, Zespół „Sadzewiczowa” z ZSP w Łochowie i Zespół „Zawierucha” z I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

Oficjalna część obchodów 25-lecia Samorządu Powiatu Węgrowskiego rozpoczęła się uroczyście odśpiewanym Mazurkiem Dąbrowskiego.

Następnie zgromadzonych na wydarzeniu powitali: Starosta Węgrowski  Ewa Besztak i Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz.

WYSTĄPIENIE STAROSTY

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Starosty Ewy Besztak, która przedstawiła w pigułce historię funkcjonowania Powiatu Węgrowskiego od  początku jego istnienia, czyli od momentu wprowadzonej 1 stycznia 1999r. reformy samorządowej.

Na przestrzeni lat nad sprawami powiatu obradowało sześć kadencji Rady Powiatu Węgrowskiego. W ciągu tych 25-ciu lat Rada odbyła 275 sesji  i podjęła 2043 uchwały.

Starosta w swoim wystąpieniu podkreślała, że 25 lat działalności Samorządu Powiatu Węgrowskiego to wiele oddanych do użytku nowych obiektów czy zrealizowanych inwestycji, powstanie nowych ośrodków, wydziałów, współpraca z lokalnymi samorządami  a przede wszystkim – ogrom pracy na rzecz lokalnych społeczności. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie pozyskiwane środki zewnętrzne, które  pozwoliły przez ostatnie 25 lat na budowę i rozwój sieci dróg, budowę i modernizację obiektów użyteczności publicznej czy realizację wielu projektów, w których uczestniczą dziś mieszkańcy powiatu.

Podczas wystąpienia Starosta poprosiła także, aby minutą ciszy uczcić pamięć radnych powiatowych, dyrektorów jednostek oragnizacyjnych i pracowników Starostwa Powiatowego w Węgrowie, których dziś nie ma już wśród nas.

WRĘCZENIE MEDALI, PIERŚCIENI  I STATUETEK

Podczas gali Samorząd Powiatu Węgrowskiego uhonorował osoby, które w ciągu 25-lecia istnienia Powiatu przyczyniły się do jego rozwoju. Odznaczenia wręczali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz i Wicestarosta Węgrowski Marek Renik.

Medale z okazji 25-lecie Samorządu Powiatu Węgrowskiego otrzymali:

- Starostowie Węgrowscy z VI dotychczasowych kadencji:  Elżbieta Lanc 1998-2001, Henryk Zyśk 2001-2002, Bogdan Doliński 2002-2006, Krzysztof  Fedorczyk 2006-2010, 2010-2014, 2014-2018, Ewa Besztak 2018-2024.

- Dotychczasowi Przewodniczący Rady Powiatu: Zygmunt Orłowski i Leszek Redosz

- Pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie - Marta Brzezik i Magdalena Dąbkowska, które od wielu lat sprawują opiekę nad funkcjonowaniem Rady i Zarządu Powiatu

Uroczysta Gala z okazji 25-lecia była też okazją do wręczenia zaszczytnych tytułów „ Zasłużony dla Powiatu Węgrowskiego” które otrzymali:

- Ordynariusz Drohiczyński Ks. Bp Piotr Sawczuk, Sekretarz Powiatu Węgrowskiego Marzena Gromek, Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie  Jan Tempczyk, właściciel firmy P.W. WIKRUSZ Adam Witkowski, Prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych „MIKST” w Węgrowie Dariusz Ostasz, dyrygent Orkiestry Dętej OSP Liw Piotr Szczepanik, Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Węgrowie Małgorzata Duszak oraz kierownik Zespołu Ludowego „Sadowianki”  Krystyna Wetoszka.

Podczas jubileuszu wręczono także pamiątkowe statuetki z okazji 25-lecia Samorządu Powiatu Węgrowskiego, wykonane przez firmę ADDIT Węgrów. Statuetki otrzymali:

- Obecni na wydarzeniu Radni Powiatowi wszystkich sześciu kadencji Rady Powiatu w latach 1999-2024;

- Poseł Maria Koc, Senator Maciej Górski, Ks. Bp Piotr Sawczuk, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc;

- wójtowie  i burmistrzowie  z terenu powiatu węgrowskiego: Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek i Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski;

- pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie: Skarbnik  Powiatu Anna Pawełas oraz osoby zatrudnione od stycznia 1999 roku: Marzena Gromek, Hanna Zenik, Magdalena Dąbkowska, Mariola Górska-Maleszewska, Małgorzata  Plewka, Teresa Księżopolska, Agata  Łukasiak, Marzenna  Sowa, Marzenna Florczak, Elżbieta Kurkus  i  Włodzimierz Cichocki.

---------------

Podczas gali 25-lecia przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego otrzymali także życzenia i gratulacje, które złożyli:  Ks. Bp Piotr Sawczuk, Poseł na Sejm Maria Koc, Senator Maciej Górski, Członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce Jerzy Osiak wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łochów Bogusławem Piątkiem, Wicestarosta Siedlecka Małgorzata Cepek, Wicestarosta Sokołowski Ryszard Domański oraz Dyrektor MODR Oddział Siedlce Józef Romańczuk i Kierownik PZDR w Węgrowie Bożena Kisielińska.

Słowa do zebranych na uroczystości skierował także były Starosta Węgrowski a aktualnie Radny Rady Powiatu VI Kadencji Pan Krzysztof Fedorczyk.

Uroczystą Galę zakończył koncert Orkiestry Dętej OSP Liw pod dyrekcją p. Piotra Szczepanika.

Po oficjalnej części goście mogli skosztować  tortu, który przygotowała Piekarnia ROBSON z Łochowa.

-----------------------------

W uroczystości oprócz osób wyróżnionych, odznaczony i składających gratulacje, udział wzięli  także:  dyrektorzy i kierownicy licznych instytucji i placówek oświatowych wraz z młodzieżą, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych oraz organizacji współpracujących z Samorządem Powiatu.