WYBORY KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

powiatwegrowski.pl - Strona główna

WYBORY KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

Drukuj
IMG_2009 (galeria: 1)

Na spotkaniu 28 stycznia br., podsumowano wyniki ankiet badających preferencje wyboru dalszego kształcenia uczniów gimnazjów z terenu Powiatu Węgrowskiego.

Trudna sytuacja młodych ludzi wchodzących na rynek pracy nie pozwala nam biernie przyglądać się i czekać, aż problem sam się rozwiąże. Wpływ na ten stan rzeczy ma wiele czynników, zachodzące zmiany demograficzne, wybór kierunku kształcenia, niedopasowane kierunki kształcenia z faktycznym zapotrzebowaniem istniejącym na rynku pracy.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż uczeń kończący gimnazjum podejmuje w swoim życiu pierwszą bardzo ważną decyzję. Wybiera kierunek kształcenia i typ szkoły. Przy tym wyborze powinien kierować się swoimi zamierzeniami, predyspozycjami czy zainteresowaniami. Okazuje się, że często uczniowie nie znają specyfiki zawodu, którego chcą się uczyć, nie wiedzą, że są inne zawody, których mogliby się uczyć lub też nie wiedzą, w której szkole można zdobyć wymarzony zawód.

Szkoły ponadgimnazjalne spełniają w systemie edukacji dwie zasadnicze funkcje, umożliwiają zdobycie zawodu oraz przygotowują do egzaminu maturalnego, którego wynik umożliwi kontynuację nauki na studiach wyższych, a w konsekwencji zdobycie zawodu. W jednym i w drugim przypadku mają więc przygotować młodego człowieka do życia w społeczeństwie. Jest to zadanie niezwykle odpowiedzialne, mające niebagatelne znaczenie na dalsze życie i los człowieka.

Przygotowując ofertę kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych, należy wziąć po uwagę kilka czynników: sytuację na lokalnym rynku pracy, prognozy dotyczące zatrudnienia w skali kraju, tradycje lokalne, dostępność kadry dydaktycznej, bazę dydaktyczną, tradycję szkoły jak również oczekiwania, potrzeby i plany zawodowe młodzieży.

W grudniu 2013 roku została przeprowadzona ankieta badająca preferencje, co do wyboru dalszego kierunku kształcenia, uczniów gimnazjów z terenu powiatu węgrowskiego.

Natomiast 28 stycznia 2014r. zostało zorganizowane przez Krzysztofa Fedorczyka- Starostę Węgrowskiego i Annę Wieczorek - Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie spotkanie, w którym uczestniczyli Wójtowie i Burmistrzowie z terenu naszego powiatu, dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego, członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu, pracodawcy, przedstawiciele instytucji zajmujących się oświatą oraz aktywizacją zawodową, na którym zostały omówione wyniki ankiet oraz przygotowywane oferty kształcenia dostosowywane do zmian zachodzących na rynku pracy.

Na spotkaniu zostały przyjęte rekomendacje pozwalające lepiej dopasować działania lokalnych instytucji pod kątem znalezienia przez gimnazjalistów właściwego miejsca na rynku edukacyjnym, a w konsekwencji lepszego dostosowania zdobytych kwalifikacji do wymogów rynku pracy.

Poniżej zamieszczamy raport z badania ankietowego wraz z rekomendacjami przyjętymi na spotkaniu.

Tekst:

Ewa Nojszewska

Z-ca Dyrektora PUP Węgrów

IMG_2006 (galeria: 2)
IMG_2004 (galeria: 3)
IMG_2008 (galeria: 4)
IMG_2007 (galeria: 5)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.