Uroczystość nadania imienia sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie

IMG_2949 (galeria: 1)

30 czerwca 2014, sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Węgrowie otrzymała imię Ignacego Jana Paderewskiego.

Wybór patrona nie jest przypadkowy, o czym zapewniał Starosta Węgrowski- Krzysztof Fedorczyk rozpoczynając uroczystość. Zarówno I. J. Paderewski jak i jego małżonka Helena związani byli z Powiatem Węgrowskim. W 1919 roku zakupili bowiem majątek Julin, w którym żona wirtuoza założyła Szkołę Hodowli Drobiu i Gospodarstwa Domowego dla dziewcząt. Obecnie murowany pałacyk jest siedzibą Domu Dziecka.

Licznie zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać interesującej prelekcji poświęconej I. J. Paderewskiemu, którą wygłosił dr Jan Sęk. Znana węgrowska pianistka- Maja Rumocka zagrała kilka utworów tego wybitnego artysty, co dodatkowo przybliżyło jego twórczość. Dokonano również uroczystego odsłonięcia wizerunku I. J. Paderewskiego oraz poświęcenia nowo wyremontowanej sali.

Zwieńczeniem wydarzenia była podróż do Julina, by przedstawić zebranym gościom dziedzictwo jakie pozostawili po sobie Paderewscy na terenie ziemi węgrowskiej.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa planszowa z Muzeum Niepodległości w Warszawie pn. „Ignacy Jan Paderewski( 1860- 1941)- Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”.

Wystawę można oglądać w sali konferencyjnej starostwa do 11 lipca br.

Ignacy Jan Paderewski_8_1600 (galeria: 2)
Ignacy Jan Paderewski_7_1600 (galeria: 3)
Siedziba Domu Dziecka "Julin" (galeria: 4)
IMG_2925 (galeria: 5)