Poświęcenie nagrobka matki I.J. Paderewskiego

Poświęcenie nagrobka matki I.J. Paderewskiego

Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy na Ukrainie Krzysztof Świderek oraz delegacja Rady Powiatu Węgrowskiego (galeria: 1)

Delegacja Rady Powiatu Węgrowskiego wzięła udział w uroczystości poświęcenia nagrobka Polikseny Paderewskiej w Kuryłówce.

W sobotę 18 października 2014 roku delegacja Rady Powiatu Węgrowskiego wzięła udział w uroczystości poświęcenia nagrobka Polikseny Paderewskiej – matki kompozytora i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Mszę świętą w intencji matki wybitnego rodaka odprawili ks. proboszcz kościoła w Chmielniku, miejscu chrztu Paderewskiego, oraz ks. Adam Przywuski – kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, który zajął się przygotowaniem i nadzorował na miejscu prace związane z wykonaniem pomnika w Kuryłówce, gdzie przyszedł na świat Ignacy Jan Paderewski.

Na uroczystość przybyli konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy na Ukrainie Krzysztof Świderek, starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Węgrowskiego Małgorzata Zyśk, członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego Tadeusz Danaj i Andrzej Nowotka oraz członkowie Związku Polaków na Ukrainie.

Nagrobek Polikseny Paderewskiej został ufundowany z inicjatywy przedstawicieli samorządów gminy Łochów i powiatu węgrowskiego.

Tekst:

Adam Nowotka

Ks. A. Przywuski- kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej (galeria: 2)
Nagrobek Polikseny Paderewskiej (galeria: 3)
Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego w Kuryłówce.  (galeria: 4)
Tablica poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu na ścianie szkoły w Kuryłówce (galeria: 5)
DSC04342 (galeria: 6)
DSC04328 (galeria: 7)