70. rocznica zagłady węgrowskich Żydów

70. rocznica zagłady węgrowskich Żydów

DSCF8810 (galeria: 1)

23 września 2012 r.

W dniu 23.09.2012 r. delegacja powiatu węgrowskiego na czele z Wicestarostą – p. Ewą Besztak uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zagłady węgrowskich Żydów. Uroczystości, będące zwieńczeniem trzydniowych obchodów, rozpoczęły się mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił Dziekan Węgrowski i Proboszcz Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie ks. Leszek Gardziński a koncelebrował ks. Daniel Jankowski.

Po mszy zgromadzeni udali się na węgrowski rynek, gdzie dołączyli do nich przedstawiciele parafii ewangelicko – augsburskiej w Węgrowie oraz gminy wyznaniowej żydowskiej i skąd wszyscy w Marszu Pamięci przeszli do pomnika - Lapidarium. Na początku Marszu oraz przy pomniku Angela Rosenblata i na skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Berka Joselewicza odczytywane były imiona i nazwiska osób pochodzenia żydowskiego niegdyś mieszkających i pracujących w Węgrowie.

Uroczystości przy Lapidarium rozpoczęły się chwilą ciszy, którą uczczono pamięć mieszkańców węgrowskiego getta pomordowanych w czasie II wojny światowej. Następnie zabrzmiały hymny izraelski i polski. Głos zabrał Burmistrz Węgrowa – p. Jarosław Grenda a potem słowami Psalmu 23 w modlitwie ekumenicznej modlili się: przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski- Natan Dudek - Lewin, ks. prałat Leszek Gardziński oraz proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej – ks. Bogdan Wawrzeczko. Odczytany został również list Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego – p. Wiesława Raboszuka. Ostatnim punktem uroczystości było zapalenie zniczy przez harcerzy z Hufca Doliny Liwca w Węgrowie oraz złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje samorządów powiatu węgrowskiego i miasta Węgrowa.

Marta Brzezik

DSCF8799 (galeria: 2)